טכנו עד / בלוג / האקס פקטור: אורינגים לעומת איקסרינגים

האקס פקטור: אורינגים לעומת איקסרינגים

בשעה שאורינגים ואיקסרינגים מתפקדים ביעילות במגוון רחב של יישומים, ישנן נסיבות שבהן איקסרינג יהיה הבחירה הטובה יותר, וביצועיו יעלו עשרות מונים על אלו של האורינג. בבלוג זה נבחן את ההבדלים בין השניים וכיצד לבחור את טבעת האיטום הנכונה עבור היישום שלכם.

בשעה שאורינגים ואיקסרינגים מתפקדים ביעילות במגוון רחב של יישומים, ישנן נסיבות שבהן איקסרינג יהיה הבחירה הטובה יותר, וביצועיו יעלו עשרות מונים על אלו של האורינג. בבלוג זה נבחן את ההבדלים בין השניים וכיצד לבחור את טבעת האיטום הנכונה עבור היישום שלכם.

 

o-rings or x-rings which is better

מה זה אורינג ובמה הוא שונה מאיקסרינג?

אורינג הוא לולאה של אלסטומר/גומי עם חתך עגול, שאמור לשבת בחריץ ולהידחס במהלך ההרכבה בין שני חלקים או יותר, כדי ליצור אטימה. איקסרינגים (x-rings) הידועים גם בשם ©Quad Rings, דומים לאורינגים אבל יש להם חתך בצורת X. הודות לעיצוב בן ארבע האונות שלהן ושטח האיטום הגדול יותר, איקסרינגים מכפילים את שטח האיטום ביעילות רבה יותר ומספקים ביצועים טובים יותר בהשוואה לאורינגים.

 

oring vs xrings

בחתך של האיקסרינג לעומת חתך האורינג שלהלן, אנו יכולים לראות בבירות שלאיקסרינג יש ארבעה חריצים בשעה שלא-רינג יש שטח פנים קמור וחלק. גורמים שונים, כמו מספר משטחי האיטום, כושר שימור הסיכוך ומיקום ה-flash lines (שנוצרו על ידי כלי הדחיסה) כולם משפיעים על ביצועי האטם.

 

ORings Vs Xrings ORings

איקסרינג

 • flash lines נמצאים בצד הפנימי
 • החריצים שומרים על חומר הסיכה
 • לעיצוב רב-אונות יש יותר משטחי איטום
 • טביעת רגל רחבה יותר

אורינג

 • flash lines נמצאים בצד החיצוני
 • עיצוב חד-אונתי
 • טביעת רגל צרה

 

פחות בלאי = חיי מדף ארוכים יותר

כשמדובר באיטום, לאיקסרינגים יש כמה יתרונות חשובים. המיקום הפנימי של ה-flash lines (קווי ההפרדה?) אינו משפיע על שפתי האטם. שטח הפנים הגדול יותר של האיטום משמעו שהוא ממלא את פינות חריצי היישום באופן מיטבי, מה שהופך אותו לעמיד יותר בפני גלגול ומונע כשל ספירלי – כלומר, יציבות רבה יותר ביישומים דינמיים. נקודות האיטום המרובות משמען שנדרש פחות כוח דחיסה כדי לספק איטום יעיל. ומכיוון שהחריצים מצליחים לשמור על חומר הסיכה, הדבר מפחית את החיכוך ומאריך את חיי האטם.

 

O-rings Vs X-rings

מתי עליכם להשתמש באורינגים?

אפשר להשתמש באורינגים ביישומים סטטיים או דינמיים שבהם יש תנועה יחסית בין החלקים ללאורינג, כמו צירי משאבה מסתובבים ובוכנות צילינדר הידראוליות. אורינ גים משמשים בדרך כלל בתכנון מכונות מכיוון שהן זולות, קלות לייצור, אמינות, יש להן דרישות הרכבה פשוטות ויכולות לאטום עשרות מגה-פסקל (אלפי psi) של לחץ.

מתי עליכם להשתמש באיקסרינגים?

באופן כללי, אנו ממליצים להשתמש באיקסרינג רק ביישומים שבהם אורינג רגיל אינו מספיק. איקסרינגים משמשים במגוון רחב של יישומים סטטיים ודינמיים, כולל צירים ובוכנות; בתנועות סיבוביות וספירליות שלהם; באיטום רדיאלי-סטטי של מסבים וצינורות; באיטום צירי-סטטי של אוגנים ועוד. ביישומים הפועלים על פי עיקרון ההדדיות, הם מפחיתים את החיכוך בזמן הפעולה ומפחיתים את הסיכון לסחרור, בהשוואה לאורינג.

כאשר מחליטים באיזה פתרון אטימה לבחור, יש להביא בחשבון מאפיינים נוספים כמו סוג החומר, קשיות, עיוות שיורי, חוזק המתיחה, התארכות, עמידות כימית ועמידות בחום. למרות שקיימים במלאי אלפי גדלים, ייתכן כי תזדקקו לפתרון אטימה מותאם אישית כדי להבטיח ביצועים יוצאי דופן ביישומים תובעניים.

זקוקים לעזרה כדי להחליט באיזה פתרון איטום להשתמש עבור היישום שלכם? דברו איתנו על פתרון האיטום המתאים ביותר עבור הצרכים שלכם. מחפשים מוצר ספציפי? חפשו במנוע איתור המוצרים שלנו.

 

עדכונים אחרונים

טכנו עד - הכתובת שלך למוצרי גומי לאטימה
פנה אלינו

תישארו מחוברים

הצטרף לבלוג ולניוזלטר שלנו

  קראתי ואני מסכים לטכנועדמדיניות הפרטיות

  מזל טוב, אתה מחובר
  בדוק את הדוא"ל שלך כדי לאשר את המנוי שלך

  פססט .. היי!
  ניתן לחפש מוצרים כאן