טכנו עד / בלוג / גומי מסוג Buna-N או NBR: מה זה ומתי משתמשים בו?

גומי מסוג Buna-N או NBR: מה זה ומתי משתמשים בו?

הנקרא גם גומי ניטרילי בוטאדיאן, גומי ניטרילי או NBR, הוא אחד החומרים הפופולריים והשימושיים ביותר בתעשייה. אנו מכנים אותו 'סוס העבודה' שלנו מכיוון שהוא אמין, חסכוני ויעיל. הוא גם ניתן להתאמה אישית ועם השילובים הנכונים עשוי להתאים ליישומים רבים ושונים, החל ממערכות גז ונפט, הנעלה ואפילו מערכות מים נקיים.

Buna-N (NBR): What is it and When to Use it

 

Buna-N, הנקרא גם גומי ניטרילי בוטאדיאן, גומי ניטרילי או NBR, הוא אחד החומרים הפופולריים ביותר של טכנו עד. אנו מכנים אותו 'סוס העבודה' שלנו מכיוון שהוא אמין, חסכוני ויעיל. הוא גם ניתן להתאמה אישית ועם השילובים הנכונים עשוי להתאים ליישומים רבים ושונים, החל ממערכות גז ונפט, הנעלה ואפילו מערכות מים נקיים.

מכיוון ש-NBR הוא חומר כה רב-תכליתי ונפוץ, חשוב להבין את תכונותיו ומתי הוא הבחירה האופטימלית ליישומי איטום.

מה זה Buna-N (NBR)?

Buna-N הוא קופולימר סינתטי העשוי אקרילוניטריל ובוטאדיאן. הוא מורכב בדרך כלל מ-34% אקרילוניטריל (ACN), אך הכמות בתרכובת יכולה לנוע בין 18%-50%. ככל שיש יותר אקרילוניטריל, כך Buna-N עמיד יותר לטמפרטורה ולחומרים אחרים.

Buna-N ידוע בעמידותו הגבוהה באופן יוצא דופן לשמנים, דלקים וכימיקלים אחרים בו חוזקו הרב. ניתן למוצאו לעתים קרובות במערכות דלק ושמן של תחבורה (רכבים, תחבורה ימית ואווירית), בכפפות חד פעמיות ללא לטקס, בחגורות, בצינורות, באורינגים, באטמים, באטמי שמן, בדבקים, בהנעלה ובשטיחים.

על פי השימוש המיועד, ניתן להתאים אישית את Buna-N עם שילובים ומאיצים שונים. לדוגמה, ניתן להתאים את Buna-N כדי להבטיח עמידה ב-EN549, התקן האירופי לחומרי גומי לאטמים ודיאפרגמות למכשירי גז וציוד גז. לחילופין, ניתן לבצע התאמות אחרות כדי לוודא ש-Buna-N בטוח לשימוש עם מי שתייה. ניתן להתאים את Buna-N באינסוף דרכים, תלוי בשימוש ובתקנים השונים שעליו לעמוד בהם. ניתן גם לגפר אותו באמצעות גופרית או מי חמצן, המשפיעים על תכונותיו מבחינת קשיות, עיוות שיורי ועמידות לטמפרטורה.

וכעת, משהבנו מהו Buna-N, בואו נצלול אל תכונות החומר שלו.

 

:properties Rubber) NBR (N-Buna

מאפיינים של גומי מסוג Buna-N:

עמידות בטמפרטורה עבור תרכובת סטנדרטית -40°C (-40°F) to 100°C (212°F)
עמידות בטמפרטורה עבור תרכובת מיוחדת -55°C (-67°F) to 135°C (275°F)
קשיות 40 to 90 Shore A
ASTM D1418 Designation NBR
ASTM D2000 Designation NBR
צבע סטנדרטי למוצרי מדף שחור

 

יתרונותיו של גומי מסוג Buna-N

לעבודה עם Buna-N יש יתרונות רבים: הוא מתפקד טוב במיוחד בסביבת דלקים ושמנים מבוססי נפט, פחמימנים אליפטים, שמנים צמחיים, שמני סיליקון וגריז, אתילן גליקול, חומצות מדוללות ומים מתחת ל-100°C (212°F). הוא בעל עמידות מעולה בפני שחיקה וקריעה, חוזק מתיחה גבוה, והוא זול יותר מאלסטומרים רבים אחרים.

חסרונותיו של גומי מסוג Buna-N

בשעה שגומי זה עתיר יתרונות, יש לו גם חסרונות. תרכובות גומי ניטרילי רגישות לאוזון, קטונים, סוגי אתר שונים, אסטרים, פחמימנים ארומטיים, נוזל בלמים לרכב, חומצות חזקות ואלדהידים. Buna-N רגיש לאוזון, קטונים, אתרים, אסטרים, פחמימנים ארומטיים, נוזל בלמים לרכב, חומצות חזקות ואלדהידים. כמו כן, מוצרים המכילים Buna-N, כמו למשל כפפות ללא לטקס, עלולים להתחמצן אם הם באים במגע עם חומרים מחמצנים חזקים. הוא גם פחות גמיש מסוגי גומי אחרים. ככל ש-Buna-N מכיל יותר אקרילוניטריל, כך הוא הופך פחות גמיש.

מסקנה: האם Buna-N (NBR) מתאים לכם?

Buna-N הוא גומי רב-תכליתי וניתן להתאמה אישית שאפשר להשתמש בו עבור יישומים רבים, כולל מערכות דלק ושמן בתחבורה.

 

טכנו עד מייצרת ומשווקת מאות מוצרי אטימה סטנדרטיים ומותאמים אישית המבוססים על תערובות NBR. אם אתם מעוניינים ללמוד עוד על החומר וכיצד ניתן להתאים אותו לצורכיכם הספציפיי, אנא פנו אלינו. נשמח לסייע!

 

עדכונים אחרונים

טכנו עד - הכתובת שלך למוצרי גומי לאטימה
פנה אלינו

תישארו מחוברים

הצטרף לבלוג ולניוזלטר שלנו

    קראתי ואני מסכים לטכנועדמדיניות הפרטיות

    מזל טוב, אתה מחובר
    בדוק את הדוא"ל שלך כדי לאשר את המנוי שלך

    פססט .. היי!
    ניתן לחפש מוצרים כאן