טכנו עד / בלוג / בחירת האלסטומרים – Elastomers הטובים ביותר

בחירת האלסטומרים – Elastomers הטובים ביותר

ישנם קריטריונים רבים לבחירת החומר האלסטומרי הטוב ביותר. הנה כמה מהקריטריונים העיקריים: טמפרטורה, עמידות כימית, שימוש בסביבה סטטית או דינמית.

בחרו נכון – אל תשכחו: טכנו עד כאן כדי לעזור לכם!

טמפרטורה:

באיזו טמפרטורה יפעל החומר האלסטומרי ומהן הטמפרטורות הגבוהות והנמוכות ביותר שהאלסטומר עשוי להיתקל בהן במהלך חייו?

בטמפרטורות גבוהות, עשויה התקפה חימצונית להביא לכשל מוקדם של האלסטומר. תופעה זו היא בלתי הפיכה מכיוון שסוג זה של התקפה עלול לגרום לשבירת השרשרת הארוכה של הפולימר ליחידות קצרות יותר ו/או לכך שקשרים צולבים יותקפו באותו האופן. אלסטומרים עם קבוצות פולאריות כמו גומי טבעי (NR), פוליאיזופרן (IR) וגומי סטירן בוטאדיאן (SBR), גומי בוטאדיאן (BR) וגומי ניטרילי (NBR) – רגישים כולם להתקפה מסוג זה, שמגבילה את עמידותם בטמפרטורה.

בטמפרטורות נמוכות, מתקרבים חומרים אלסטומריים לעבר טמפרטורת המעבר הזכוכיתי שלהם (Tg). ניתן להשתמש בהם בטמפרטורות שמתחת ל-Tg זה, אך תכונותיהם עשויות להיות שונות בתכלית (כלומר, תכונות כמו יכולת האיטום עשויות להיות מושפעות באופן משמעותי).

קריטריון נוסף לבחירת האלסטומר הטוב ביותר הוא הסביבה הכימית שבה החומר אמור לפעול והאם המגע עם אותם כימיקלים הוא מתמשך או לסירוגין.

כימיקלים קוטביים: אלסטומרים עם קבוצות קוטביות – כגון אקרילוניטריל (ACN) כלומר גומי ניטרילי (NBR) או עם אלמנטים הלוגניים כמו כלור (ניאופרן) או פלואור (™Viton או ™Kalrez) משפרים את העמידות הכימית. עבור חומרים כימיים אחרים שאינם קוטביים, כמו אתילן גליקול (כימיקל טיפוסי המשמש בחומר מונע קיפאון עבור יישומים בתחום הרכב) משתמשים לעתים קרובות באלסטומרים אחרים שאינם קוטביים (כמו גומי טבעי, SBR או EPDM).

את ההגדרות המלאות של כל אחד מהאלסטומרים ניתן למצוא באתר האינטרנט של טכנו עד (www.technoad.com)

קריטריונים חשובים נוספים הן האם החומר האלסטומר יפעל במצב סטטי או דינמי.

לאחר שנבחר החומר האלסטומרי, אפשר לשלב קריטריונים אחרים כגון תכונות מכניות (קשיות, חוזק מתיחה, התארכות, עיוות שיורי, ריפיון מתח וכו') כדי להבטיח

 

ה-ASTM (האגודה האמריקאית לבחינת חומרים) קבעה קו מנחה פשוט (D2000) או טבלה כדי להגדיר את הביצועים של אלסטומרים תוך שימוש בשני הקריטריונים הללו (https://www.astm.org/Standards/rubber-standards.html). קבוצות גומי עצמאיות ידועות אחרות כמו Los Angeles Rubber (TLARGI) פיתחו סיווג פשוט שנמצא בשימוש נרחב ולאחרונה עבדו עם DuPont כדי לפתח תוכנה פשוטה שניתנת להורדה בחינם (http://www.dupont.com/products-and-services/plastics-polymers-resins/parts-shapes/articles/elastomer-chemical-resistance-guide.html). אם יש לכם ספק, אנא צרו קשר עם נציג טכנו עד. נשמח לעזור לכם לבחור את האלסטומר המתאים לדרישותיכם.

 

חשוב גם להבין שאם יש לכם חלק שעוצב במיוחד עבור חומר אלסטומרי אחד, ייתכן שלא תמיד יהיה מתאים ליצור את החלק בחומר אחר (כלומר, שינוי מניטריל ל-™Viton או ™Viton ל-™Kalrez) עקב מקדם התפשטות תרמית שונה (CTE) שמשתנה לפי האלסטומר ולפי אחוז הפולימר שבו משתמשים בתרכובת – פנו אל הנציג הטכני שלכם בטכנו עד לשם קבלת מידע נוסף.

 

™Viton הוא סימן מסחרי רשום של חברת Chemours ו-™Kalrez הוא הסימן המסחרי הרשום של DuPont LLC.

 

עדכונים אחרונים

טכנו עד - הכתובת שלך למוצרי גומי לאטימה
פנה אלינו

תישארו מחוברים

הצטרף לבלוג ולניוזלטר שלנו

    קראתי ואני מסכים לטכנועדמדיניות הפרטיות

    מזל טוב, אתה מחובר
    בדוק את הדוא"ל שלך כדי לאשר את המנוי שלך

    פססט .. היי!
    ניתן לחפש מוצרים כאן