מאפייני גומי / התארכות

התארכות

התארכות

התארכות מוגדרת כאורך בנקודת השבירה מבוטא כאחוזים מהאורך המקורי (כלומר האורך במנוחה). אם גומי מגיע לפני השבירה לאורך כפול מאורכו המקורי, ההתארכות שלו היא 100%.

חשיבות

כדי שאלסטומר יעמוד בדרישות המכניות לשימוש המיועד שלו, יש למדוד את הכוח הדרוש כדי להביא דגימה לנקודת הקריעה שלה. הבנת ההתארכות של אלסטומרים חשובה לקביעת האפשרות הטובה ביותר לשימוש עבור הלקוחות. משיכת דגימה של גומי תגרום לעיוות צורת הגומי. ככל שהדגימה מתארכת יותר, חלקים בה יצטמצמו עד שבסופו של דבר תהיה שבירה.

מדידה

שיטת הבדיקה קובעת את השונות בין דגימות גומי מגופרות ואת ההשפעה של פרמטרים המשפיעים על מאפייני העומס-מאמץ כגון טמפרטורה, לחות יחסית, וטיפול מקדים בגומי.

התקן מתיחה, שנקרא dynometer, כולל מד התמתחות (extensometer) שעוקב אופטית או מכנית אחר שני סימונים על הדגימה. ה-dynometer יכול למדוד בכל עת את גודל דגימת הבדיקה של הגומי במהלך שלב המשיכה להארכה, וברגע נקודת השבירה.

דגימות בצורת עצם נמתחות באזור הצר שבו מסומנים שני הסימונים. דגימות של אורינגים מסובבות לעתים במהלך המתיחה כדי שלא יושפע אזור אחד ספציפי. מהירות הסיבוב כלולה בתוצאות.

חישוב

כאשר נעשה שימוש בסימונים או מד מתיחות להגדרת קטע בדיקה מסוים, רק אורך זה משמש בחישוב, אחרת המרחק בין נקודות האחיזה משמש כאורך המדד המקורי.

תוצאות/דיווח

ההתארכות מבוטאת כאחוז, ומדווחת עד שתי ספרות אחרי הנקודה העשרונית.

אחוז התארכות = (התארכות בקריעה) ×‏ 100/(אורך מדד מקורי)

טכנו עד - הכתובת שלך למוצרי גומי לאטימה
פנה אלינו

תישארו מחוברים

הצטרף לבלוג ולניוזלטר שלנו

    קראתי ואני מסכים לטכנועדמדיניות הפרטיות

    מזל טוב, אתה מחובר
    בדוק את הדוא"ל שלך כדי לאשר את המנוי שלך

    פססט .. היי!
    ניתן לחפש מוצרים כאן